ARAMA

Basın Yansımaları


19
Haziran
2018
Ünlüler için kupa yaptılar

Yön Koleji ve Türkiye Çocuklara Yeniden Özgürlük Vakfı’nın (TCYOV) iş birliğiyle, güç koşullarda yaşayan çocuklar sanatla buluştu. Kendi elleriyle boyadıkları kupaları ünlülere gönderdiler.

19
Haziran
2018
Hayallerini kupalara çizdiler

Zor koşullarda yaşayan ve çocuk adalet sistemine girme riski altındaki çocuklar sanatla buluştu. Hayallerini çizdikleri kupalar, sanat dünyasının ünlü isimlerine hediye edilecek.

18
Haziran
2018
Öğrencilerin Yaz Tatili, Ebeveynler İçin Sınav Gibi

Yaz tatili, öğrencilerin uzun okul döneminin ardından dinlenmeleri için iyi bir fırsat. Ancak hem öğrendiklerini unutmamaları hem de zamanlarını verimli geçirmeleri için dikkat edilmesi gerekenler var. Çocukların yaz tatilini verimli geçirmeleri için öneriler TEB KOBİ TV’de.

01
Haziran
2018
Verimli bir yaz tatili için 4 altın öneri

Yön Koleji Okul Müdürü Sacide Hürriyet Şimşek, verimli bir yaz tatili için 4 altın önerisini sıraladı. Bunların arasında çocuğun özgüvenini artırmak adına birlikte yemek yapmaktan sınavlarda hızlı soru çözümü için her gün ortalama 30 dakika kitap okumaya kadar tamamen öğrencilerin başarısına odaklı saptamalar bulunuyor. Hürriyet Şimşek "Çocuğun yeni bir şeyler öğrenmesini ve bildiklerini tekrar etmesini sağlamak, birlikte geçirilecek keyifli zaman dilimlerinin oluşmasının yanı sıra 'Verimli tatil nasıl olur?' sorusunun da cevabı niteliğinde” dedi

Yaz tatili, öğrencilerin yorucu bir sezonun ardından dinlenmeleri için iyi bir fırsat. Ancak tatil yaparken öğrencilerin öğrendiklerini unutmaması da oldukça önemli. Uzmanlara göre yaz döneminde konu tekrarı yapmamak, öğrencinin o yıl öğrendiklerinin ortalama yüzde 80’ini unutmasına neden oluyor. Çocuğun kitap okumaması da en az o kadar okuma hızını düşürüyor. Ortalama 9 ay boyunca okula giden bir çocuğun yaz döneminde sadece masa başı çalışmasıyla öğrenmesini veya öğrendiklerini tekrar etmesini beklemek ise ona yapılan çok büyük bir haksızlık!

Yön Koleji Okul Müdürü Sacide Hürriyet Şimşek “Çocuğun yeni bir şeyler öğrenmesini ve bildiklerini tekrar etmesini sağlamak, birlikte geçirilecek keyifli zaman dilimlerinin oluşmasının yanı sıra ‘Verimli tatil nasıl olur?’ sorusunun da cevabı niteliğinde” diye konuştu. Peki bu dönem nasıl geçirilmeli, verimli bir yaz tatili için neler yapılmalı?

İşte Yön Koleji Okul Müdürü Sacide Hürriyet Şimşek'ten 4 altın öneri:

1-Her gün 1 çeşit yemeği birlikte yapın: Bu, çocuğunuzun el ve koordinasyon becerileri geliştirmesinin yanı sıra matematik bilgilerini pekiştirmesini sağlar. Yazın en çok çocukların matematik alanında öğrendiklerini kaybettiği görülüyor. Yemek yaparken çocuğun el göz koordinasyonu geliştiğinden yazı yazması kolaylaşıyor. Masaya konan yemeğe alınan olumlu geri bildirimler özgüvenlerini ve ‘Yapabilirim’ duygularını geliştiriyor. Tarife uygun yemek yapımı sayma, hesaplama, miktar gibi birçok kavramın öğrenilip pekişmesini sağlıyor.

2-En az 40 dakika fiziksel aktivite şart: Yapılan fiziksel aktiviteler çocuğun, matematik ve okuma becerileri üzerinde olumlu gelişmeleri sağlarken, aynı zamanda davranış problemlerinin de azalmasına destek oluyor.

3-Çocukken oynadığınız oyunları öğretin: Çocuğunuzun yeni öğrendiği ve keyif aldığı oyunlar sebebiyle sizinle vakit geçirmeyi tercih edeceğinden, tablet ve cep telefonu oyunlarını da daha az talep edecektir.

4-30 dakika kitap okunmalı: Öğrencinin okuma seviyesine uygun 4 ya da 5 kitap bitirmesi hem okuma becerisini geliştirir hem de okuduğunu anlama ve sınav gibi süreli çalışmalarda daha kısa sürede daha fazla ve doğru soru çözme becerisi olumlu ölçüde etkilenir. Bu nedenle yazın öncelikle çocuğu bir kitapçıya veya bir kütüphaneye götürmek ve ilgilendiği kitapları seçmesini sağlamak oldukça önemli. Kitap okumak istemediği dönemlerde ise onu dergi okumaya yönlendirmek süreci kolaylaştırır.

30
Mayıs
2018
Analiz yapamayan LGS matematik sorularını çözemez

Bu yıl ilk kez düzenlenecek Liseye Geçiş Sınavı’nın örnek soruları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından paylaşıldı. Yön Koleji Matematik Öğretmeni Yunus Emre Yılmaz, bu soruların geçmiş yıllarda sorulanlardan farklı olduğunu söyledi.

Tablo ve grafik yorumlamanın, soruya ait metni okuyup anlamanın ve muhakeme yapmanın önem kazandığını belirten Yılmaz “Bunlar problem çözme, analiz yapma, eleştirel düşünme, bilimsel süreç gibi becerileri ölçecek nitelikte sorular. Böylelikle öğrencilerin son yıllarda alıştığı ölçme tekniği ve soru kalıplarından ziyade yeni bir ölçme değerlendirme tekniğine geçilmesi amaçlanmış” dedi

Liseye Geçiş Sınavı (LGS) bu yıl ilk kez düzenlenecek. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ani sistem değişikliğine gidince, öğrencilerin ve velilerin kafasında yeni sisteme dair birçok soru işareti belirdi. Bunların başında da sınava hazırlık için gerekli kaynak ihtiyacı yer alıyor. Yön Koleji Matematik Öğretmeni Yunus Emre Yılmaz konuyla ilgili önemli detaylar hakkında bilgiler verdi. Yılmaz, “Örnek soruları inceleyerek bu sorulara göre kaynaklarını revize etmeye çalışan yayın kuruluşları değişikliğe hâlâ tam olarak ayak uydurmuş sayılmazlar. Bundan dolayı öğrencilerin özellikle matematik sınavına hazırlanmak için başvurduğu kaynaklar olabildiğince birbirinden farklı soru tarzları ve zorluk derecesine sahip sorulardan oluşuyor. Bu durum ise öğrencilerin katıldığı her deneme sınavında farklı netice almalarına ve motivasyonlarını ciddi ölçüde kaybetmelerine neden oluyor” diye konuştu.

Sorular 8’inci sınıf müfredatını kapsıyor
Son 3, 4 yılda yapılan merkezi ortak sınavlardaki soruların, daha çok okullarda yapılan yazılı sınav sorularının çoktan seçmeli hale dönüştürülmüş şekli olduğunu dile getiren Yılmaz, “Fakat yeni sınavın örnek sorularında bu anlayıştan tamamen vazgeçilmiş. MEB tarafından yayınlanan 10 adet örnek matematik sorusu incelendiğinde; konu olarak 8’inci sınıf matematik müfredatını kapsadıkları ve buna bağlı kazanımların baz alındığı görülüyor. Bu sorularla adayların önceki yıllarda edindiği matematiksel birikim ile matematik okur-yazarlığı ölçmek amaçlanıyor. Sorularda tablo ve grafik yorumlamanın, soruya ait metni okuyup anlamanın, muhakeme yapmanın önemi artırılmış. Bunlar problem çözme, analiz yapma, eleştirel düşünme, bilimsel süreç gibi becerileri ölçecek nitelikte sorular. Böylelikle öğrencilerin son yıllarda alıştığı ölçme tekniği ve soru kalıplarından ziyade yeni bir ölçme değerlendirme tekniğine geçilmek amaçlanmış” değerlendirmesinde bulundu.

Alışılmışın dışında ama zor değil
Yılmaz, öğrencilerin 5’inci, 6’ncı ve 7’nci sınıflarda edindiği kazanımların bu oluşturulmaya çalışılan yeni ölçme sisteminden farklı olduğuna dikkat çekti. “Yayıncıların piyasaya sürdüğü yardımcı kaynakların farklılığından dolayı öğrencilerin katıldıkları deneme sınavlarında farklı sonuçlar elde etmesi gayet normaldir” diyen Yılmaz, şöyle devam etti: “Özellikle bazı yayıncılar dozu iyice kaçırmış durumda ve öğrencilere seviyelerinin çok üstünde sınavlar uyguluyor. Velilerimiz, çocuklarının kendilerine verilen bazı matematik deneme sınavlarında 20 soruyu 30 dakikada çözüp 19-20 doğru cevap verirken, bazı sınavlarda ise 30 dakikada 10 tane soruyu yanıtlayabildiklerini ve onlardan da ancak 3-4 tanesinin doğru olduğunu, dolayısıyla da hangi sonucu baz almaları gerektiğini bilemediklerinden şikayet ediyorlar. Örnek sorulardan yola çıkarsak bazı sorular zor değil ama biraz daha zaman alıcı ve alışılagelmişin dışında karmaşık olacak. Fakat abartıldığı gibi de zor olmayacaktır.”

LGS bir sıralama sınavı olacak
Çocukların veya anne-babaların panik yapmasına gerek olmadığının altını çizen Yılmaz “Çünkü öğrencilere soru başına 1.5 dakika olmak üzere matematik testinin tamamı için 30 dakikalık bir süre veriliyor. Dolayısıyla sınav sorularını hazırlayanlar bunu göz önünde bulundurarak sınav sorularını öğrencilerin 30 dakikada çözebileceği şekilde ayarlayacaktır. Ayrıca en nihayetinde LGS bir sıralama sınavı olacak. Yani öğrenciler nitelikli liselere aldıkları puandan ziyade rekabet ettikleri rakipleri arasında bulundukları sıraya göre yerleşecekler. Bu sebeple motivasyonlarını kaybetmesinler. Sınav zor olursa katılacak her aday için zor olacak. Son günler özellikle öğrencilerin motivasyonlarını kaybetmemeleri yönünden oldukça önemli” dedi.