ARAMA

Basın Yansımaları


26
Mayıs
2018
10 Bin Saat Kuralıyla Yazılım Ustaları Yetişiyor
16
Mayıs
2018
Soru soran çocuk kalıcı öğrenir

Öğretim müfredatı gereği çocuklara konular anlatılır, ardından sınav yapılır. Çocuk sınava girer; ya şıkları işaretler ya da klasik yöntemle cevapları yazar. Bu yıllardır böyle. Adeta değişmeyen kurallar silsilesi. Ama biraz değişiklik şart çünkü başarı böyle ortaya çıkar. Yani çocuğa sormak yerine ona soru sordurarak cevapları buldurmak hem bilginin kalıcılığını sağlar hem de özgüveni artırır. Özgüvenin özellikle nerede işe yaradığını söylemeye gerek var mı? Fikir güzel ama bir de bunu sağlam bir kalite derecelendirme kuruluşunun onaylaması gerekiyor. Öyle azıcık bundan, biraz da şundan olsun diyerek model uydurulamaz! Çünkü burada mevzubahis edilen çocuklar. Bilirsiniz, bizde özellikle eğitimdeki yeniliklerin, modellerin denenmiş ve kabul görmüş olması lazım. Aileler en çok buna dikkat ediyor. Peki, elimizde şu an ne var? Öğrendiğim kadarıyla Yön Koleji'nde gelecek eğitim-öğretim dönemiyle beraber yepyeni bir program uygulanacak. Bu cesur yeniliğin adı YÖNX Eğitim Modeli. 85 ülkede 5 bin 400 eğitim kurumuyla işbirliği yapan kalite ve akreditasyon kuruluşu Pearson onaylı. Bu eğitim modelini, kolejin kurucusu Miran Bacgeroğlu ile konuştuk. Bu modelin sundukları arasında dikkat çekenler çok. Her şeyden önce çocukların akademik ve sosyo-kültürel potansiyelinin ortaya çıkarılması amaçlanıyor. Soru sordurarak öğretme yöntemi bunlardan yalnızca biri. Modelin aşamalarından, Challenge-Q adını verdikleri temel uygulamayla çocuğun bilgisine meydan okuması ve kendini zorlaması hedefleniyor. Çocuğa sürekli sorular yöneltiliyor, öğrenme güdüsü harekete geçiriliyor.

Çağı yakalamak Modelde şöyle bir yöntem uygulanıyor: Mesela Almanya'nın nerede olduğunu öğrenmek isteyen çocuk Almanya tarihini de öğreniyor; bilime katkılarını da biliyor, sanatını, edebiyatını da okuyor. Öyle yığma bilgilerle değil. Çocuk bunları grup halinde araştırma yaparken buluyor, öğreniyor. Bu kadar olur mu demeyin. Olur. Eğer çocuğa cevapları hemen verirseniz onun öğrenme isteğine ket vurursunuz. Gerisi "kopyala yapıştır" olur ve bu böyle sürer. Burada esas ilke kalıcı öğrenme... Çocuğun temeli güçlenince başarı da sıralanıyor. Nerede işe yaradığını söylememe gerek var mı derken bundan bahsediyordum. Dahası anaokulunda yabancı öğretmenlerle İngilizce eğitimi ve ilkokullarda bilinçlendirme atılımları gerçekleşiyor. Yüzde 100 İngilizce eğitimle beraber 4. sınıfta ikinci yabancı dil Fransızca ekleniyor. Bunun yanında anaokulundan itibaren robotik ve kodlama dersleri var. Hep derim, çağı yakalamak gerek diye. Bence, bu tam da böyle bir atılım.

07
Mayıs
2018
Yön Koleji 1 yılda başarı rekortmeni oldu

Yön Koleji kuruluşundan bu yana geçen 1 yıl içinde inanılmaz başarılara imza attı. Öğrenciler ülke genelinde düzenlenen sınavlarda tam 7 kez Türkiye 1’inciliği elde etti. Okul Müdürü Sacide Hürriyet Şimşek, “Hiç bitmeyen enerjimiz ve ilk günkü heyecanımızla bu yıl birçok proje, yarışma ve sınavda öğrencilerimiz ile öğretmenlerimiz okulumuzu en iyi şekilde temsil ettiler” dedi.

Yön Koleji Yönetim Kurulu Başkanı Miran Bacgeroğlu ise yeni eğitim programı YÖNX Eğitim Modeli’ndeki derslerin artık çocukların gelişiminde olmazsa olmazlar arasında yer aldığını söyledi Yön Koleji kuruluşunun ilk yılında eğitim-öğretim alanında fark yarattı. Uzman ve dinamik bir kadroyla başarılarla dolu bir yıl geçirmenin coşku ve heyecanını yaşadıklarını belirten Yön Koleji Okul Müdürü Sacide Hürriyet Şimşek, “Hiç bitmeyen enerjimiz ve ilk günkü heyecanımızla bu yıl birçok proje, yarışma ve sınavda öğrencilerimiz ile öğretmenlerimiz okulumuzu en iyi şekilde temsil ettiler” dedi. Hep daha iyisi için çalışmaya devam edeceklerini söyleyen Şimşek, “Akademik başarılarımız art arda devam ederken bir yandan ulusal ve uluslararası sosyal proje ve yarışmalarda da okulumuzu en iyi şekilde temsil ettik ve ediyoruz” diye konuştu. 3. Türkiye Geneli Okulistik Denemesi’nde 2 öğrencilerinin Türkiye 1’inciliği elde ettiğinin bilgisini veren Şimşek, sözlerini şöyle sürdürdü: “4’üncüsünde 2 Türkiye 1’inciliği, 5’incisinde 3 Türkiye 1’inciliği kazandık. Uluslararası Kanguru Matematik sınavında 2 öğrencimiz yüzde 3’lük dilime girerek finale katılmaya hak kazandı. Jr. FLL (Lego) yarışmasında 3 ve 4’üncü sınıf öğrencilerimiz ile katıldığımız fakat projeyi gerçekleştirme aşamasında 1’inci sınıftan 8’inci sınıf öğrencilerine kadar tüm okul öğrencilerini dahil ettiğimiz ‘Suyun Yönü’ takımı ile ‘En İyi Robot Ödülü’nü kazandık. Kuşadası’nda gerçekleştirilen ve global bir yarışma olan Destination Imagination Yarışması’na 5’inci sınıf öğrencilerimiz ile katılarak ‘En İyi Problem Çözme’ unvanına sahip olduk. Türk Zekâ Vakfı Derneği’nin düzenlediği ‘Akıl Oyunları’ yarışmasında 5 öğrencimiz 1’inci ve 2’nci kademeleri geçerek finale katılmaya hak kazandı. Üsküdar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün düzenlemiş olduğu 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla gerçekleştirilen ‘Çocukların Rüyası’ temalı resim yarışmasında 3’üncü olduk. Ayrıca YÖNX Eğitim Modeli’mizde yer alan ‘Atıktan Sanata’ programı çerçevesinde atık yağlardan biyodizel yakıt üreterek, her zaman tüketici değil üretici bir toplum olmaya ve atık yağların sebep olduğu çevre kirliliğine dikkat çektik.”

3 aylık köpeğe protez bacak

Sadece yarışmalarda kazanılan derecelerle değil sosyal sorumluluk projeleriyle de topluma duyarlı öğrenciler yetiştirdiklerinin altını çizen Yön Koleji Yönetim Kurulu Başkanı Miran Bacgeroğlu, “5’inci sınıf öğrencilerimizle birlikte 3D thinkercad programı ile 2 arka ayağı sakat olan 3 aylık bir köpeğe protez ayak tasarımı yaptık ve 3D printer ile tasarlanan ürünü oluşturup köpeğin kullanabileceği şekle getirdik. Köpek şu anda o protez bacak ile yürüyebiliyor. Projenin filmini de çektik ve sosyal medyada paylaşımını sağlayarak bu konuda hassasiyet sağlanmasını amaçladık” açıklamasını yaptı.

Anaokulunda yüzde 100 İngilizce

Yön Koleji’ndeki, dünyanın en önemli kalite ve akreditasyon kuruluşu Pearson onaylı yeni eğitim programı YÖNX Eğitim Modeli hakkında da bilgiler veren Bacgeroğlu, bu programdaki derslerin artık çocukların gelişiminde olmazsa olmazlar arasında yer aldığını söyledi. Bacgeroğlu, daha sağlıklı ve kaliteli bir eğitimin bu sayede mümkün olduğunu belirterek sözlerine şöyle devam etti: “Anaokulunda yüzde 100 İngilizce eğitime başlanıyor, 4’üncü sınıfta ise 2’nci yabancı dil öğretiliyor. Uygulamalı branş dersler, akademik sınavlara hazırlık, robotik ve kodlama dersleri veriliyor. Akıl oyunları, alan gezileri, uluslararası proje üretimi, atıktan sanat yapımı gösteriliyor.”

Öğretmenler her yıl değişecek

Yön Koleji’nde YÖNX Eğitim Modeli’yle birlikte her yıl sınıf öğretmenleri de değişecek. Peki, bir öğrencinin her yıl öğretmeninin değişmesi ne demek? Bunun öğrenciye ne gibi faydaları var? Bacgeroğlu, bu sayede farklı öğretmenlerin öğrencilerin eksiklerini anında saptadığını vurgulayarak, her sınıf düzeyine yönelik uzman öğretmenin ayrı olduğunun bilgisini verdi. Bacgeroğlu bunun gerekçesini ise şöyle açıkladı: “Çünkü verimsiz, yani tükenmişlik, yaş, aile mesleği sevmeme gibi sorunlara sahip bir öğretmene rastgelen öğrenci bunlardan olumsuz etkilenir. Yön Koleji’nin uzman kadrosu belirlenirken birçok testten geçer, uygunlukları defalarca ve defalarca incelenir. Ancak YÖNX Eğitim Modeli ile birlikte en ufak hata payına dahi yer vermiyoruz, her olumsuzluğun önüne geçiyoruz… Ayrıca bu sayede farklı öğretmenler öğrencilerin eksiklerini fark ederek sınıfın kontrolünü sağlar.”

Öğrencinin başarısı hep artar

Bacgeroğlu, Yön Koleji’nde sınıfların, yılsonunda okulun yapacağı Seviye Belirleme Sınavı ile öğrencilerin başarılarının değerlendirilerek belirlendiğini ifade etti. Bu sayede eşit düzeyde sınıfların oluşturulduğunu ve okulun olumlu ikliminin bütün öğrencileri motive ettiğini açıkladı. Bacgeroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Anasınıfından gelen öğrenci nasıl yeni öğretmene alışıyor ise her sene değişen öğretmene de alışır. Herhangi bir kişiye bağımlılık sendromu oluşmaz. Öğrencinin değişen şartlara uyum yeteneği gelişir. Yetişkin olduğunda da sorunlarını çözmek için tanıdık arayışına girmez. Öğretmenler her yıl yukarıdan aşağıya doğru gelmeli. Yani bu yıl 5’inci sınıf okuttuysa gelecek yıl 4’üncü sınıf okutmalı, 4’üncü sınıf okutan öğretmen, 3’üncü sınıf okutmalı. Böylece, öğretmenler bir üst sınıfta çocuğun eksiklerini daha rahat görür. Bu da öğrencinin başarısını artırır.”

Kaynak: http://sonsoz.com.tr

06
Mayıs
2018
Eğlenerek öğreten atölye çalışmaları

Yön Koleji’nde atölye çalışmaları başladı. 4 ile 12 yaş arası anaokulu, ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin katıldığı atölye çalışmalarında, eğlenmek ve eğitim iç içe geçiyor.

Alanında uzman kadro tarafından gerçekleştirilen atölyelerde bilimden okçuluğa, satrançtan robotik ve spor faaliyetlerine kadar birçok alan keyifli hale getiriliyor. 7 Nisan’da ise 4 ile 12 yaş arası anaokulu, ilkokul ve ortaokul öğrencileri için Bilim ile Okçuluk atölyeleri düzenlenecek.

Bu atölyeler hangileri?

Robotik: Geleceğin konuşma dili öğretiliyor. Teknoloji devlerine girişin anahtarı olan robotik uygulamalarını çocuklar eğlenerek öğreniyor.

Satranç: Dünya tarihinin en stratejik oyunu satrancın detayları bu atölyede. Taşların özellikleri ile nasıl oynanacağının yanı sıra hamleleri öğrenen çocukların her koşul için hem karar verme yetileri hem de muhakemeleri güçleniyor.

Resim: Maske yapımından kâğıt boyamaya kadar çocukların yaratıcılıklarını ön plana çıkaran resim sanatı ve incelikleri aktarılıyor.

Kids Athletic: Genç yaşta başlanan spor bedeni güçlendirirken, çocuklar çeşitli aktivitelerle gerek bireysel gerekse de takım çalışması yapmayı öğreniyor.

Deney: Fen derslerinde öğrenilen bilgiler, pratik uygulamalarla pekiştiriliyor. Dahası bilim en cazip ve eğlenceli haliyle sunuluyor.

İngilizce: Ana dil seviyesinde İngilizce öğrenmek mümkün. Çocuklar birbirleriyle diyalog kuruyor, talep ettikleri her şeyi İngilizce dile getiriyor, kelime dağarcıkları gelişiyor.

Bilim Atölyesi: Muhteşem icatlar acaba nasıl doğdu? Bilim insanları bu atölyede yetişecek.

Okçuluk: En güvenli koşullarda gerçekleştirilen, velilerin de katıldığı çok eğlenceli bir spor aktivitesi. Sıkı atıcılar burada yetişiyor.

Kaynak: http://www.tipeez.com/

11
Nisan
2018
Yavru köpeği yeniden yürüttüler

Henüz ilkokul çağında olan öğrenciler geçirdiği kaza sonrası bacaklarını kaybeden 3 aylık bir köpeğin yeniden yürümesini sağladı. Yön Koleji öğrencileri 3D printer ile yavru köpeğe protez yaptılar. Öğrencilerle birlikte muhtaç hayvanlara protez ayak yaptıklarını anlatan Bilgisayar ve Yazılım Öğretmeni Elif Metin, "Protez ile ayakları felçli olan, yürüyemeyen kedi ve köpeklerin hayata tutunmasını sağlıyoruz. 3D ile protez oluşturma işlemi her canlıya uygulanabilir ve geliştirilebilir" dedi. Kendilerine gelecek protez hayvan ayakları taleplerini geri çevirmeyeceklerinin de bilgisini veren Metin "Yeni protezler üretmek için talepleri bekliyoruz. Türkiye'de yürüyemeyen hayvan kalmasın istiyoruz" diye konuştu.