ARAMA

PEARSON

YÖN KOLEJİ PEARSON ASSURED AKREDİTASYON SÜRECİNİ BAŞARIYLA TAMAMLADI


Yön Koleji uluslararası alanda gurur verici bir başarıya imza attı. Uluslararası, tarafsız ve bağımsız “Pearson Assured” tarafından kalite denetimine tabi tutulan Yön Koleji, başarılı bir performans göstererek uluslararası düzeyde akredite edildi.
Akreditasyonları almak kadar, bu kaliteyi devam ettirmenin önemini vurgulayan Yön Koleji Genel Müdürü Cemal UYGUR, “Pearson tarafından akredite edilmek Yön Kolejinin kalitesini tescil etmiştir. Ancak bununla yetinmeyip yurtiçi ve yurtdışında yapılan her türlü çalışmayı yakından takip ederek en iyiye ulaşmak için çalışacağız. Akreditasyon çalışmalarında emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.” dedi.

ULUSLARARASI BİR KURUMDAN AKREDİTE OLMAK BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ


“Uluslararasılaşmak” yani ülkemiz sınırlarını aşmanın, “dünyaya yön verecek bireyler yetiştirmek” hedefi ile çıktıkları yolda önemli bir adım olduğuna değinen Yön Koleji Yönetim Kurulu Başkanı Miran BACGEROĞLU, “Yeniliğe açık olmak ve ilkleri başarmak bizim için çok önemli. Dünyanın herhangi bir yerinde eğitim ile ilgili uygulanan ve kabul görmüş gelişmeyi yakından takip ediyoruz. Uluslararası bir kurum tarafından akredite edilmek bizim için çok değerli. Aslında Pearson tarafından da akredite edilen, "YÖN X Educational Model - 21st Century Skills Development Programme" ile kuruluş hedeflerimiz arasında yer alan dünyaya yön verecek bireyler yetiştirme idealimizi de dünyaya ilan etmiş olduk. Pearson ve diğer kuruluşların akreditasyonları ile kaliteli eğitimde öncü olarak, çağın gerektirdikleri ile birlikte eğitimin her kademesinde gelişmiş ülkelerin okulları arasında alabilmek için çok çalışıyoruz. Çünkü Yön Koleji olarak bizim hedeflerimiz ve ideallerimiz çok büyük.” ifadelerini kullandı.

KİMLER PEARSON ASSURED SERTİFİKASI ALABİLECEK?


Yön Koleji öğrencileri Pearson Assured tarafından akredite edilen "YÖN X Educational Model - 21st Century Skills Development Programme" dan ilkokul ve ortaokul düzeyinde mezun olduklarında uluslararası tanınırlığa sahip “Pearson Assured Sertifikası” almaya hak kazanırlar. Söz konusu sertifika, Pearson tarafından akredite edilmiş kalite güvencesi sağlanmış bir kurumdan ve programdan mezun olduklarını kanıtlamalarını sağlayacaktır. Ayrıca öğrencilerin elde ettikleri yeterliliklerin akademik ve mesleki olarak daha büyük bir geçerliliğe sahip olmasına yardımcı olacaktır.
Pearson, İngiltere’deki üniversitelerin yüzde 97’si ile birlikte çalışmaktadır. Öte yandan ABD’de, Avrupa’da ve Orta Doğu’da da birçok kurum ve kuruluş ile çalışmalar yürütmektedir. Dolayısıyla öğrencilerin kazandıkları sertifikalar, bahsedilen bölgelerde eğitimlerine devam etmek istediklerinde onlara yardımcı olacaktır.


BU MUTLULUK, BU KALİTE HEPİMİZİN, BİRLİKTE DAHA İYİYE


Pearson Assured ile başlatmış olduğumuz Pearson Assured Akreditasyon Sertifikasını Yön Koleji olarak 08 Mart 2019 tarihinde almış bulunmaktayız. Okulumuz öğretmenleri, öğrencileri ve velilerimiz açısından önem atfettiğinden süreçle ilgili hususları sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Pearson Assured nedir?


Dünyanın en büyük eğitim çözümleri şirketi Pearson tarafından geliştirilen, uluslararası tanınırlığa sahip kalite güvencesi ve akreditasyon sistemidir. Bu akreditasyona sahip eğitim kurumlarının öğrencileri, uluslararası düzeyde bilinirliğe sahip “Pearson Assured Sertifikası” almaya hak kazanırlar. Sunduğu kalite güvencesi hizmeti ile rakipsiz olan Pearson Assured, eğitim ve öğretim çalışmalarının geliştirilmesine yönelik ciddi bir destek sunmakta ve bunu kalite temelinde gerçekleştirmektedir. Bu kapsamda, Pearson Assured tarafından geliştirilen ölçütler ve uygulamalar, büyük saygınlığa ve geçerliliğe sahiptir. Pearson Assured, Birleşik Krallık’ta yeterlilikler, sınavlar ve ölçme-değerlendirme hizmetlerinden sorumlu kuruluş Ofqual tarafından denetlenmektedir. Bu çerçeve içerisinde, kurum; sunduğu hizmet ve ürünler dünya çapında tanınırlığa sahip, uluslararası, tarafsız ve bağımsız bir kuruluş tarafından akredite edilecektir. Yürüttüğü çalışmaların uluslararası standartlarda olduğu kanıtlanacak ve hem kurum için hem de öğrenciler için bir referans oluşturacaktır.

Pearson Assured Sertifikası nasıl alınır?


Pearson Assured tarafından yürütülen kurumsal akreditasyon sürecini tamamlamış kurumların akredite edilen programlarını başarı ile tamamlamış öğrenciler uluslararası bilinirliği olan “Pearson Assured Akreditasyon Sertifikası” alabilme hakkına sahiptirler. Sertifika süreci başvuru, onay, İngiltere’de basım ve teslimat aşamalarından oluşan 4 haftalık bir süreyi kapsar.

Pearson Assured neden önemlidir?


Öğrenciler, başarıyla bitirdikleri programın “Pearson Assured” tarafından akredite edilmiş, dolayısıyla da kalite güvencesi sağlanmış bir program olduğunu gösteren bir sertifika almaya hak kazanacaklardır.
Söz konusu sertifika, öğrencilerin elde ettikleri yeterliliklerin akademik ve mesleki olarak daha büyük bir geçerliliğe sahip olmasına yardımcı olacaktır.
Pearson, dünya çapında 1000’den fazla kurum ile birlikte çalışmaktadır. Özellikle İngiltere’de, ABD’de, Avrupa’da ve Orta Doğu’da birçok kurum ve kuruluş ile çalışmalar yürütmektedir.
Sertifika alan öğrenciler bu belgeyle bahsedilen bölgelerdeki okullara ya da yüksek öğretimlerine devam etmek istediklerinde önemli bir destek elde edecektir.

Pearson Assured Organization olmak ne anlama gelir?


Pearson Assured Organization olmak kurumumuzun ve "YÖN X Educational Model - 21st Century Skills Development Programme" eğitim programımızın çok detaylı bir incelemeden geçmiş olup kalitesinin onaylanmış olduğunun göstergesidir. Bu süreçte;
• Eğitim programımız, dizaynı, işleyişi, kalite güvenilirliği ve kurumun kendini
değerlendirme işlemleri açısından değerlendirilmiş ve denetlenmiştir.
• Eğitim programımızın ve sistemimizin temelini oluşturan politika,
işlem ve prosedürler de belgeleriyle beraber incelenmiştir.
Bütün bu değerlendirmeler sonucu Yön Koleji belirlenen kalite
standartlarına uygun bulunmuş ve ‘Pearson Assured Organization’ unvanını almaya
hak kazanmıştır.
Akreditasyon onayını veren kurum dünyaca ünlü “The Financial Times” yayın
organının ve “Penguin Readers” serilerinin sahibi olan Pearson yayıncılık ve teknoloji
şirketidir.

Avantajları nelerdir?


Yön Koleji’nde "YÖN X Educational Model - 21st Century Skills Development Programme" eğitim programımıza dahil her öğrencinin aynı
standartta eğitim aldığının kanıtıdır.
Yön Koleji’nin tüm öğrencileri Pearson logolu sertifika alma hakkına
sahip olur.
Bu sertifikayı almaya hak kazanan öğrenciler, özellikle eğitim hayatları süresince
yapacakları her türlü başvuruda eğitim programı akredite olmuş bir kurumdan
geldikleri için her zaman avantajlı olur.

Sertifikaya sahip olma şartları nedir?


Sertifikaya sahip olabilmek için kayıt olunan programı başarıyla tamamlamak
gerekmektedir. İlkokul ve ortaokul seviyesinde sertifika alınabilir.